Historie

Aeromodel club Blatná byl založen v roce 1994. U zrodu stálo šest, rekreačně létajících modelářů. V roce 1998 byl klub zaregistrován pod č. 162 u Svazu modelářů ČR.

V roce 1998 se členové klubu začínají účastnit leteckomodelářských soutěží.
Nejprve v kategorii Velkom Cup 3000 – české verzi Quickie 500 (závody jednoduchých modelů kolem pylonů). Po zániku této kategorie tři teamy začínají závodit v kategorii F3D – rychlostní závody modelů kolem pylonů. V sezoně 2008 úspěšně závodí v kategorii F3D již 4 závodní teamy Aeromodel clubu Blatná. Dosahují vynikajících výsledků na závodech u nás i v zahraničí. Všechny Blatenské teamy jsou členy rozšířeného reprezentačního družstva F3D ČR. Největších úspěchů dosáhl závodní team Andrlík / Andrlíková, který je již řadu let členem českého reprezentačního teamu F3D a již několikrát reprezentoval ČR na mistrovství světa F3D. V roce 2007 na MS F3D v USA pomohl vybojovat českému repre teamu třetí místo v družstvech. Další člen klubu soutěží v elektro kategorii F5B/N. Nejmladší členové klubu a žáci z modelářského kroužku se účastní soutěží volných modelů. V roce 2005 se náš klub zasadil o vznik nové kategorie Q500 – závody jednoduchých modelů kolem pylonů. Hned v prvním náborovém ročníku – Dremel cupu, závodily 4 závodní teamy našeho clubu. V roce 2006, již v oficiální kategorii Q500, soutěží jen dva teamy Aeromodel clubu. Dále O. Svojše, T. Flandera a P. Švec soutěžně létají akrobacii v hale, prozatím v kategorii F3P-B, ale zkoušejí soutěžit i v aeromuzikálové kategorii F3P-AM. V roce 2007 přichází do klubu J. Vastl, který soutěží v akrobatických kat. F3A a RCA. Někteří členové klubu začínají uvažovat o soutěžním létání v elektro combatu kat. ESA / EPA, zatím jen usilovně trénují. V průběhu posledních let závodní teamy F3D začínají létat i další pylonové kategorie Q40 a F5D. V současné době byly zmíněné kategorie přejmenovány na F3T a F3E. Člen klubu Tomáš Andrlík také přivezl z několika posledních MS F3D a F5D řadu medailí, včetně titulu mistra světa.

V roce 1999 uspořádal klub první závod kat. F3D pod názvem Blatenské pylony, který byl později přejmenován na Memoriál Ondřeje „Dago“ Havelky. Proběhlo již dvacet ročníků, kdy se z malého, lokálního závodu proměnil v uznávaný mezinárodní závod s hojnou mezinárodní účastí. Také jsme v rámci blatenských závodů uspořádali několik MR kat. F3D a F5D. Blatenský klub byl první, který uspořádal pylonový závod v několika kategoriích současně ( F3D, Q500, Q40/F3T, F5D/F3E, Hacker pylon)

Současnost

V roce 2016 je klub přejmenován na AMC Blatná, modelářský klub p.s. V současné době (12/2023) má klub 33 aktivních členů (z toho 6 mladých modelářů). Na modelářský kroužek při DDM Blatná, který vede člen našeho klubu, dochází 9 žáků. Členové klubu jsou převážně modeláři zabývající se rekreačním i soutěžním létáním s RC modely letadel. V roce 2020/ 21 se rozšiřuje členská základna o modeláře věnujících se historickým modelům.