Dubnové kolo Korespondenční soutěže větroňů už proběhlo v podmínkách, které mnozí modeláři považují za jedny z nejzajímavějších v celé sezóně. Přestože duben bývá často chladný a počasí umí být proměnlivé, právě toto období dokáže nabídnout velmi pěkné termické podmínky a zajímavé soutěžní létání. Letošní dubnové kolo to jen potvrdilo.
Do soutěže se zapojilo 12 soutěžících s celkem 19 modely a výsledky ukázaly, že většina pilotů dokázala velmi dobře odhadnout podmínky. Mnoho soutěžících zalétalo alespoň jedno maximum a hned ve třech kategoriích – ARC, ARC-A2 a RETRO – rozhodoval o prvních dvou místech až fly-off. To samo o sobě dobře vypovídá o kvalitě podmínek i vyrovnanosti výkonů.
Bylo znát, že dubnové počasí už umožňuje zkušenějším pilotům lépe číst vzduch a využívat termiku, která bývá v tomto období často silná, ale zároveň poměrně úzká a citlivá na správné načasování startu. Právě schopnost trefit správný okamžik tentokrát hrála výraznou roli.
Za náš klub se do soutěže zapojili Jirka Houlík v kategoriích RETRO a RETRO-PM a Stanley Stembera v kategoriích ARC a RETRO. I tentokrát se potvrdilo, že jarní létání má své specifické kouzlo – chladnější vzduch, ostré slunce a první opravdu „jarní“ termické dny vytvářejí podmínky, které dokážou odměnit trpělivost velmi pěknými výkony.
Dubnové kolo tak nabídlo nejen kvalitní soutěžní výsledky, ale i příslib zajímavé hlavní sezóny, která se pomalu rozbíhá naplno. Děkuji všem soutěžícím za zaslané výsledky a těším se na další společné létání v květnovém kole.
A nyní se podíváme na výsledky tak, jak dorazily od závodníků.
První posílá výsledky Franta Machač
Ahoj Neděle 12.4. konečně vítr trochu zvadnul. Podle předpovědi jižní a měl by se stáčet na východ. Foukalo dva až čtyři metry z jihu. Zataženo, teplota okolo 14 stupňů. Tři lety s A-dvojkou paráda a potom se začal vítr stáčet, ale na západ. Při rozletu už foukal čistý západ. Na tu bídu dost dobrý. Výměna gumicuku za silnější a nasměrovat to více na západ. Dnes jsem vzal pro změnu jiný model, se kterým moc nelítám. VEGA 9 se jenom tak doma válet nebude. Model výkonem hodně dobrý, ale ještě má své mouchy. Chce to stále ještě doladit. Po dvou letech se vítr vrátil na jižní směr a tak znovu stěhování. Výsledky nevalné, ale mohlo být hůř. Toho jednoho maxe jsem dal s odřenýma ušima. Mějte se hezky Franta
Bob Janák z Jeseníka
Přeji krásnou,slunnou a ufoukanou středu. Okolí letiště Mikulovice Nová Ves. Počasí jasno až polojasno, vítr silnější a místy nárazový sever-severo západ. Rozhodnul jsem se po práci zrelaxovat a udělal jsem dobře. Dojel jsem domů a bral model a hurá lítat. Nejdříve jsem odlítal retro větroně a pak i elektro PM. Čtvrtý rozlétací čas jsem musel ukončit,abych odlítal i ty PM. Model Amigo II , F.Militki 1966 Pilot Bohumil Janák (Boban) Skvělá adrenalinová jízda vzduchem. Foto jsem do výsledků pro Retro větroně zapoměl přidat,ale jsou stejné jako ty tady. Zdravím všechny Boban
Kluci z Jeseníka
Dnes to vyšlo na jedničku. Sice větrno 2 až 7 m/s, jasno, teplota 18°C, ale pocitová nižší díky větru. Pěkné polétání a moc jsme si to užili. Zdeněk
Vašek Kalhous posílá výsledky
V pondělí 27 dubna jsem u Mladotic odlétal soutěžní lety . Polojasná obloha SZ vítr 1-2 m/s. Teplota 17°C. V prohřátém vzduchu se dali nalétat maximální lety. Létaní zdar Václav Kalhous
Honza Zelenka a kluci z Mělníka
Tento měsíc jsme se snažili více létat, ale výsledky podle toho nevypadají. Nejdříve v sobotu 18.4. to moc nebylo, mimo Ládi Krupára. Tak jsme si to zopakovali v pondělí 27.4., abychom si zlepšili výsledky, ač jsme se snažili s Vlasto, tak se to moc nepovedlo. Tentokrát Láďa Krupár nelétal, byl po operaci oka. My s Vlastou máme výsledky z pondělka 24.4.. Zdravíme z Mělníka Honza Zelenka
Bohuš Heczko
Ahoj, posílám ti výsledky dubnového létání s retrovětroní dne 18.4.2026: modelářské letiště Vendryně, vítr 3 m/s, 18°C, jasno.
Paragon: 317, 480, 309, 128 Celkem: 1 234
na louce u mého baráku , podvečerní klid, 14°C, jasno.
Vážka: 387, 376, 348, 364 Celkem: 1 475
S pozdravem Bohuš.
Děkuji za účast a přeji neméně pěkné výkony v kole květnovém 🙂
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.
Přidejte odpověď