Blatenská házedla 2. 3. 2024

První sobotu v březnu uspořádal náš modelářský klub AMC Blatná ve spolupráci s DDM Blatná soutěž volných modelů. Soutěžilo se v kategoriích házedel a vystřelovacích modelů. Předpověď byla celkem příznivá, jen v noci trochu pršelo a dopoledne chvíli trvalo než tráva a promočené boty soutěžících uschly. Vítr vál mírný a zpočátku zatažená obloha se s blížícím polednem mírně vyjasnila.

Překvapením byla vysoká účast soutěžících, nejen domácích, ale i přespolních. Naši soutěž si v kalendáři vybrali modeláři z Kamenných Žehrovic, Strakonic, Loun, Křemže, Sezimova Ústí a Kardašovi Řečice. Konkurence byla tedy veliká. Potěšující byl zájem žen, které nejen pomáhaly na pozici časoměřiče, ale i soutěžily.

Chvilku po deváté hodině jsme soutěž zahájili a výsledková listina se pomalu začala plnit nalétanými výkony. Plocha louky byla plná pobíhajících modelářů a někteří se i slušně proběhli i přesto, že moc nefoukalo. Ale ne vždy se podařilo vzdalující se model dohonit natož dohledat. Několik vystřelovacích modelů zmizelo ve výšce a mlze směrem na Hajany a Kocelovice.

Nedaleko startoviště bylo vytvořeno zázemí z možností posezení, odpočinku a k případnému občerstvení. K dispozici byli teplé i studené nápoje, párek v rohlíku anebo něco sladkého ke kávě. Byla zde i velká „online“ tabule s výsledky. Sice nebyla digitální a výsledky byly psány ručně, ale nejen soutěžící měli přehled o výkonech.

Počátkem roku jsem dostal bláznivý nápad uspořádat modelářský kroužek pro dospělé a při něm postavit vhodné modely na tuto soutěž. Modelářská akademie proběhla za velkého zájmu, a bylo to poznat i na startovišti. Sice většina kolegů a rodičů měla házedlo poprvé v ruce, ale nadšení veliké, a tak srdnatě bojovali s technikou hodu i seřízením modelu. Někomu se dařilo lépe, někomu hůře. Ale většinou bylo vidět postupné zlepšení. A jako obvykle po skončení soutěže začaly některé modely létat zázračně výrazně lépe.

Ve vystřelovacích modelech byla situace jednoduší, přeci jen natáhnout gumu a vypustit model je o něco jednodušší než správně hodit model. A výsledky tomu odpovídaly. O třetí místo se rozlétávali hned tři soutěžící a další pořadí bylo vždy s rozdílem jedné vteřiny až do devátého místa.

Nejvíce obsazena byla kategorie házedel – seniorů. Celkem 19 soutěžících bojovalo o každou vteřinu. Nakonec nejlépe nalétal Pavel Motalík ze Sezimova Ústí následovaný Petrem Civišem z LMk Křemže a Jiřím Schieferdeckerem z Loun. Čtvrté místo Jan Kubeš z Loun a až 5. místo jsem obsadil já, Petr Loula. Zpočátku jsem pokazil pár startů a s výsledkem 476s jsem nemohl v dnešní konkurenci počítat s lepším umístněním. Syn obsadil skvělé 8. místo a za ním následovala řada domácích soutěžích. Létali skvěle.

V juniorech bylo pořadí jasné, vyhrála jediná soutěžící Eliška Koblihová. Postavila nový model a během soutěže se učila správně házet model za křídlo z otočky.

V žácích nenašel přemožitele Jan Kubeš ml. , který svým výkonem přelétal i řadu seniorů. Druhý byl Max Vydra z Kamenných Žehrovic a třetí domácí Ted Flandera. Ten také obsadil první místo v žákovské kategorii vystřelovadel. Jen škoda, že žáků bylo celkem málo. Modeláři z DDM Písek zrušili svoji účast, patrně pro nepříznivou předpověď a z místního kroužku jsem měl pár omluvenek pro zranění nebo nepřítomnost.

Do seniorské kategorie vystřelovadel se přihlásilo 16 soutěžících a souboj byl velmi napínavý až do konce. Mezi soutěžícími byli minimální rozdíly. Vyhrál jsem já před Pavlem Motalíkem, který měl jen o 1s horší čas. O třetí pozici proběhla dokonce dvě kola rozlétávání ve kterých byl nejúspěšnější Pavel Kubíček ze Sezimova Ústí, následovaný Tomášem Andrlíkem a Richardem Pacovským z pořádajícího klubu.

Pěkných výsledků dosáhly i ženy z Blatné. Marcela Andrlíková byla v házedlech 15. a ve vystřelovacích modelech dokonce osmá. Moje manželka Zdeňka skončila ve vystřelovadlech na 11. místě.

Na závěrečném nástupu, před vyhlášením výsledků, obdržely všechny přítomné ženy květinu – růži. Bylo jedno, zda soutěžily, měřily časy nebo jen fandily.

Jsem potěšen velkou účastí modelářů, kteří k nám našli cestu. Ještě více jsem potěšen vysokou účastí blatenských modelářů, jak na straně soutěžících, tak i na straně časoměřičů. Děkuji všem kolegům, kteří přijeli a soutěžili. Velmi děkuji všem kolegům, kteří přijeli a pomáhali se zajištěním chodu soutěže. Za připravené květiny pro ženy, za skvělou „online“ tabuli a slušně zásobený catering se zázemím s lavicemi a stoly. Děkuji za váš čas a nadšení! Bez Vás by to kluci a děvčata nešlo! Poděkování patří i Míše z KŽ za pomoc s časomírou a všem dalším dobrovolným časoměřičům z řad soutěžících.

Výsledkové listiny:

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*