Mokrá Olympiáda

I přes nepříznivou předpověď počasí proběhla o víkendu 19. až 21. 8 Leteckomodelářská Olympiáda pořádaná naším Aeromodel Clubem Blatná. Je to již tradiční klubová akce, pořádaná více jak 20let. V rámci sobotního programu Olympiády jsme pozvali veřejnost, aby se zájemci o letecké modelářství přišli podívat na modely a nebo si vyzkoušeli postavit model poháněný gumovým svazkem. Sobotní dopoledne propršelo a tak se nevlídné počasí projevilo na návštěvnosti. Přišli nebo přijeli jen skalní fanoušci a členové klubu. Přesto se nás sešlo celkem dost.

V pátek odpoledne jsme připravili zázemí a dokud nepršelo, probíhalo létaní s modely. V podvečer nás déšť zahnal pod stany. Ale bohužel předpověď nelhala a od večera pršelo až do sobotního odpoledne. Sice jsme nemohli létat, ale mohli jsme modelařit teoreticky i prakticky. Sobotní dopoledne jsme věnovali stavbě „gumáků“. Pod dozorem  vedoucího modelářského kroužku a s jeho pomocí začali první zájemci stavět modely. Zvolili jsme model Cloud Tramp, který se již osvědčil jednoduchostí stavby i výbornými letovými vlastnostmi. Lepili děti, rodiče i kolegové modeláři. Vhod přišly šablony na slepení modelu a tak sestavení modelu ani dlouho netrvalo. Na zkoušku bylo připraveno 15ks stavebnic a všechny jsme je společně postavili. Děti s hotovými modely netrpělivě vyhlíželi počasí a jakoukoli změnu deště hlásili a ptali se, zda již můžou model vyzkoušet. Kolem 15 hodiny se dočkali a mohlo se jít létat.

Po chvíli seřizování většina modelů létala a některé až moc dobře, takže jsme hledali modely v nedaleké kukuřici. Naštěstí se všechny modely našly. Na závěr akce Přijďte si postavit gumáka jsme uskutečnili hromadný start. Bylo to jako rojení komárů. Nejlepší odměnou bylo vidět nadšení u všech přítomných.

Počasí vydrželo až do noci, takže jsme si mohli zalétat i s RC modely. Představili se nějaké novinky, ale protože počasí moc nepřálo, většina létala se svými staršími a ověřenými modely. Nejnovějším modelem byl 2m Draco a nejstarším, snad 20let starý model Cesna od Obagu s původním motorem. Měli jsme sebou i několik cvičných modelů, takže si každý zájemce mohl pod dozorem vyzkoušet létání s RC modelem.

V noci opět klasika, déšť až do rána. Nedělní ráno patřila plocha opět gumákům. Někteří neúnavní letci stále dokola natáčeli gumové svazky, pouštěli a běhali za modely. Na RC modely si vzpomněli až později. Snad to klukům vydrží a přijdou si postavit další model na kroužek. Než jsme začali létat s RC modely proběhla ukázka modelu rakety. Kolem poledne se poprvé za víkend ukázalo sluníčko a pomohlo usušit promočené stany. Stojánka modelů pomalu prořídla a nezbylo než začít poklízet a Olympiádu ukončit.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*