Volné modely kat. E20

Loni na podzim jsem opět objevil krásu letu volných modelů. Začalo to malým gumáčkem podle plánku Guillows, následovaly modely kat. P30 a jeden historický gumák. V té době jsem zaznamenal existenci volných modelu poháněných elektromotorkem. Jednodušší kategorie E20 a výkonnější modely kat. E36/ F1Q. Název kategorií je odvozen od maximálního povoleného rozpětí v palcích. Pro první zkušenosti s volnou „elektrikou“ jsem zvolil menší model. Pravidla jsou celkem jednoduchá, jen v různých zemích jsou mírně odlišná.

Stručná pravidla E20:

  • rozpětí max. 20″ – 508mm
  • není povolené žádné automatické ovládání, povolen je pouze determalizátor
  • minimální hmotnost včetně baterie musí být 1unce – 28,35gr
  • pohon modelu – bezjádrový motor o rozměrech 8,5mm x 20mm, převodovka není povolena
  • vrtule max. 2,7″ – 68,5mm
  • baterie 1s Lipol (4,2V) neomezené kapacity (někde je kapacita omezena na 180mAh), LiHV (4,35) jsou zakázané
  • doba chodu motoru – 20s
  • max. měřená doba letu – 90s

Na netu jsem našel plánek modelu EAP-20 MKII (konstrukce Robert D. Stalick)

Stavba je celkem jednoduchá a použitý materiál je popsaný na plánku, jen je třeba přepočítat palcové míry na mm. Je vhodné vybírat balsu pevnou a lehkou, aby letová hmotnost modelu byla co nejnižší, avšak s ohledem k minimální povolené. První model jsem postavil podle plánku. Jen jsem motor po zalétání uchytil nahoře, aby byl při přistání modelu chráněn. Hmotnost se 180mAh baterií vyšla na 31,5gr.

Letos jsem na Faceboku objevil korespondenční soutěž v této kategorii a rozhodl se postavit nový model s důrazem na co nejnižší hmotnost. Opět jsem použil plán EAP-20, když jsem již měl šablony na žebra, ale trup jsem postavil vlastní, balsový. Pro potah jsem zvolil Mylar a spolu s pečlivým výběrem balsy jsem se dostal na letovou hmotnost s 220mAh baterií pod minimální povolenou. Takže jsem musel přidat do těžiště 0,5gr zátěž. Již zálet naznačoval, že výkony budou lepší než u prvního modelu. Model výrazně lépe stoupal a dosahoval slušných výšek. Jako časovač používám výrobek BMK E20 Motor & Band Burner Timer – https://bmks.co.uk/collections/e20-timers-parts

Jak jsem již zmínil, na červenec byla vyhlášena korespondenční soutěž kat- E20, které jsem se zúčastnil. Soutěžní lety jsem odlétal hned začátkem měsíce a s výkony jsem byl nadmíru spokojen. Uvidím, jakou pozici jsem si vylétal. Létali se tři soutěžní lety a pokud byly nalétány maxima, letěl se čtvrtý let bez omezení. Bál jsem se o model a tak jsem nastavil determalizátor jen na 3minuty. Mohl jsem dát více, ale to bych se proběhl a přistál do 2m kukuřice a to bych model pravděpodobně nenašel. Ale i tak jsem ještě na DT naletěl další skoro 2minuty.


Doplnění článku o výsledky první Korespondenční soutěže kat. E20. Překvapivě se do soutěže přihlásil celkem malý počet soutěžích, což je škoda. Protože se jedná o jednoduchou, lacinou a zábavnou kategorii.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*