Der Grosse Tag in Arosa – 1941

Arosa je známé švýcarské lázeňské město, ve kterém se 16. března v roce 1941 konala letecko-modelářská soutěž, které se zúčastnilo 22 družstev, 113 závodníků se 162 modely, z čehož bylo 5 poháněných benzinovým motorem a 2 gumovým svazkem (guma byla tehdy nedostatková).

Soutež probíhala celou sobotu a neděli a všichni účastníci měli zajištěno ubytování a stravování. Ve filmu jsou zachyceni tři významní průkopníci švýcarské modelářské scény.

Arnold Degen

Pán s megafonem, Arnold Degen, expert a konstruktér leteckých modelů působící v „Aero-Club der Schweiz“. Známé jsou jeho větroně Shell / Esso / Pilot atd. (modely byly publikovány v knize „Die Geschichte der Schweizer Luftfahrt“ vydané roku 1943, autorem je Dr. Erich Tilgenkamp).

Jakob Klemenz

Model podepsaný „J. Klemenz“ patří nikomu jinému než panu Jakobu Klemenzovi. Konstruktér a výrobce legendárních (prvních na světě) detonačních motorů DYNO. V době konání soutěže již měl hotovou sérii těchto motorů, nicméně svůj závodní model osadil americkým motorem Brown Junior.

Willy Tauss

Soutěžící, který získal cenu (vyřezaná z lipového dřeva s názvem „Adler von Arosa“) „Tages-Sieger“,  je Willy Tauss. Willy byl v roce 1935 spoluzakladatel bernského modelklubu (MG-Bern) a stavěl z překližky krásné modely větroňů (Flamingo / Pelikan atd.).