Jak jsme stavěli „gumáky“

Od začátku prázdnin jsem přemýšlel, jak prezentovat činnost klubu a pozvednout zájem o letecké modelářství a modelářský kroužek. Nakonec nás napadlo uspořádat akci pro veřejnost se stavbou modelů a následném létaní přímo na louce. Po absolvování GRANT MIMLOCT 2022 s modelem Cloud Tramp, bylo rozhodnuto o výběru vhodného modelu. Cloud Tramp je model poháněný gumovým svazkem s celkem jednoduchou stavbou a velmi dobře létá. Zalezl jsem na pár večerů do dílny, kde jsem řezal a brousil balsu, ohýbal dráty a vymýšlel přípravky usnadňující stavbu. Také jsem si nechal pár dílů vyfrézovat na CNC frézce nebo vytisknout na 3D tiskárně. Na srpnovou modelářskou Olympiádu jsem připravil prvních 15 ks stavebnic a zveřejnil pozvánky. Díky deštivému počasí nebyla návštěvnost největší, ale i tak slavila úspěch. Nadšení dětí, rodičů i kolegů mě přesvědčilo o uspořádání další „stavěcí“ akce, jak se dnes moderně říká workshop. Tentokrát jsme stavění gumáků spojili s plánovaným Setkáním přátel historických modelů na louce u Hajan. Opět jsem se zavřel na pár večerů do dílny a připravil dalších 20ks stavebnic … ale den před termínem konání jsme akci byli nuceni odvolat a přesunout o týden na sobotu 24. 9. 2022 s nadějí, že bude lepší počasí.

A tentokrát to vyšlo. Příznivá předpověď se vyplnila a po celou akci bylo pěkné počasí, téměř nefoukalo a hlavně nepršelo. Ráno, ještě za mlhy, jsme postavili stan a připravili zázemí pro účastníky setkání i pracovní stůl pro stavbu modelů. Krátce po zahájení workshopu bylo u pracovního stolu plno zájemců a tak jsme se hned pustili do stavby. Podle věku dětí se do stavby více či méně zapojili i přítomní rodiče. Materiálově i prostorově jsme měli připravená dvě pracoviště. Ale zájem byl velký, tak s jistými omezeními jsme stavěli 4 modely současně. Občas se muselo počkat než bude volné lepidlo nebo přípravek na slepení, ale počet hotových modelů pomalu přibýval. Stačilo nainstalovat gumu, „natočit“ vrtuli a létat.

Modely letěly většinou hned na první pokus, případně po malém seřízení. To je kouzlo tohoto modelu, je opravdu dobře navržen. Občas bylo třeba doladit správný způsob startu, aby byl každý start úspěšný. Pak již stačilo natočit gumový svazek, model vypustit a pozorovat jak letí. A to stále do kola. Naštěstí moc nefoukalo, tak se pro modely daleko neběhalo.

Na závěr nechyběla společná fotografie a hromadný start modelů. Bohužel na ni nejsou všichni účastníci, někteří ještě lepili a nebo přišli až později. V průběhu dopoledne měli účastníci také možnost prohlédnout si historické modely vystavené v depu a nebo sledovat letové ukázky těchto modelů.

Společná fotografie.
Krátké video z létání s modely Cloud Tramp

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*