III. setkání příznivců historických modelů

Proběhlo v náhradním termínu v sobotu 24. září a oproti původnímu jsme měli téměř ideální počasí a mohli tak vzít do provozu modely bez jakéhokoliv omezení: volné gumáky, motoráky až po větroně, které ideální povětrí také vyžadují. Tuto „závěrečnou“ akci jsme pojali částečně jako „osvětovou/náborovou“, kde současně s běžným provozem historických modelů probíhala akce „Postav si gumáka“. S ohledem na to, lze celkový počet účastníků pouze odhadnout, nicméně se pokusím a opravte mne v komentářích pod článkem: řekl bych, že nás v jednu chvílí bylo „na place“ cca 30, včetně přihlášených modelářů, rodičů a dětí, kteří stavěli z připravených sad modely Cloud Tramp (C.H. Grant, 1954).

Samotné setkání „historiků“ proběhlo dle tradičního programu, který jsme nastavili na první akci minulý rok. Každý létá (avšak netrváme na tom) podle svých možností a schopností tak, abychom se mohli těšit na setkání budoucí. Pravidla jsou jednoduchá a může opravdu létat každý historický model, jenž vznikl (resp. byl publikován) do roku 1970. Je lhostejné, zda se jedná o model volný, či řízený radiem, stejně tak nebazírujeme na druhu/typu pohonu. Elektromotory respektujeme a také provozujeme. Nad rámec pravidel pro „historické modely“ je možné na akci létat s jakýmkoliv modelem.

O zázemí jsme se postarali tak, aby vyhovělo „zavedenému standardu“ a tímto chci poděkovat Romanovi a Petrovi za stan s lavicemi, kde jsme mohli posedět, můj úkol byl se postarat o „proviant“ (neby jsem v tom nakonec úplně sám, Pavel a můj táta dovezli výborné buchty a koblížky) a nakreslit pamětní listy.

V tomto roce si připomínáme 80 let od vzniku (publikace) modelu Antares, jehož dva exempláře jsme v sobotu měli ve sletovém hangáru. Červený s číslem 27 je dnes již legendární „prototyp“ Jaromíra Pipka, který postavil v roce 2002 a jehož plán vyšel později – kolik Antaresů je asi postavených „podle Pipka“ a kolik „podle Brože“ ? Zelený 79 je můj Antares (Pipek), kterého jsem postavil ze stavebnice Oldy Palasmana (myslím, že jsem dostal první „produkční“ frézované díly) k příležitosti 70. narozenin Antaresa v roce 2012, ale model jsem nestihl včas dokončit tak, aby mohl v září 2012 létat. Kolegové z KHMM publikovali obsáhlejší materiál k této události na svých stránkách.

Děkuji všem, kdo se na setkání podíleli přípravou i účastí, povedlo se to, byť v náhradním termínu, avšak o to lépe („vylétal“ jsem 10ks „baterii“, proletěl všechny modely a celkem vykonal 27 vzletů v celkové době 1h 28 min). Na akci jsem zůstal defacto až do „zavíračky“, kdy nás kolem 18:00 pomalu začal vyhánět déšť. Těšíme se na setkání v příštím roce, kdy jsou naplánované tři akce: 2x Setkání, 1x Grant MIMLOCT. Co to vlastně je a jaká jsou pravidla druhé jmenované lze zjistit na této stránce. Letos jsme odlétali 27. ročník a jak to probíhá jsme popsali v tomto příspěvku.


Fotogalerie: Václav Tonder


Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*