Blatenská házedla – prosinec

Poslední letošní soutěž pořádaná naším klubem je již historií. Původně se měla soutěž volných házedel (H) a vystřelovacích modelů (V) odlétat 25. 11. 2023, ale pro nepříznivé počasí jsme ji byli nuceni zrušit a termín konání odložit. Na konec jsme se rozhodli ji uspořádat týden před vánoci, pondělní předpověď na víkend byla příznivá. Ale hned následující den nás předpověď vyděsila. Naštěstí se úterní předpověď nevyplnila a počasí vyšlo téměř na jedničku. Jen ten vítr v průběhu soutěže postupně zesiloval, a tak se občas soutěžící za modelem trochu proběhli.

Zpočátku jsem byl mírně rozpačitý, když nás pár minut před zahájením soutěže stálo na startovišti jen pět. Ale než odbyla devátá, plocha se začala plnit. Radost jsem měl z účastí dětí, i když jsem doufal ve větší účast dětí z modelářského kroužku v Blatné a snad i z DDM Písek. Ale je fakt, že ne každému vyhovuje nedělní termín soutěže nebo dvě soutěže za jeden víkend.

Příjemným překvapením byla účast Jiřího Schieferdeckera a Roberta Horáka, kteří se sem vypravili až ze Žatce a Roudnice. Za DDM Písek přijela rodina Matesů z Mirovic a ze Strakonic přijeli dva Jaroslavové, Svoboda a Man. Z Blatné se pár modelářů omluvilo, ale i tak účast kolegů, kteří v podstatě s volnými modely nelétají byla potěšující.

Mě se na rozdíl od sobotní soutěže ve Strakonicích moc nedařilo, hned první start jsem pokazil a těch nepovedených pokusů bylo více. Po sobotní soutěži ve Strakonicích jsem byl unavený, pár svalů bolelo z házení, a hlavně jsem se moc nesoustředil. Ale nevadilo mi to. Trošku jsem organizoval, občas jsem převzal funkci časoměřiče, občas poradil se seřízením modelu a radil žákům, jak házet nebo vystřelovat model. A také jsem pomohl lepit rozbitý model.

Byla radost pozorovat pohyb na ploše a nadšení nejmenších soutěžících i jejich rodičů. Jedna maminka se aktivně zapojila do soutěžního létání a druhá pomáhala s časomírou. Časomíra to opět měla horší. Bylo pár stupňů nad nulou a soutěžící se zahřejí při běhu za letícími modely, ale časoměřiči se po celou dobu soutěže pohybují minimálně a jen v okruhu startoviště. Ale na startovišti byli pro všechny soutěžící a pořadatele k dispozici teplé nápoje a něco menšího k zakousnutí.

Povětří bylo trochu turbulentní, takže nebyl problém trefit klesavý proud a přistát relativně za pár sekund. Celkem hodně se chybovalo při startu, sám jsem toho příkladem, když jsem pokazil hned pět startů. Termika téměř nebyla, ale asi jediný stoupavý proud za soutěž trefil Jirka „Schifi“ Schieferdecker a bohužel bez aktivovaného determalizátoru mohl po pár minutách svému modelu jen zamávat. Po soutěži jsme se po modelu byli podívat, avšak bez úspěchu.

Soutěžilo se v kategorii házedel a vystřelovacích modelů ve věkových kategoriích mladší žáci, junioři a senioři. Starší žáci žádní nesoutěžili, škoda. Soutěž házedel v kategorii seniorů vyhrál domácí Sam Andrlík před Jirkou Schieferdeckerem a Tomášem Flanderou. Tomáš si zopakoval třetí místo i v kategorii vystřelovacích modelu, kterou ovládli kolegové ze Strakonic. 1. místo J. Svoboda a druhý J. Man. V kategorii házedel juniorů létala jediná Eliška Koblihová, a tak tedy i vyhrála. Soutěž házedel žáků vyhrál Tim Flandera před bratrem Tedem. Třetí byl Vladan Mates z Mirovic. Smůlu měl Tonda Jiskra, který rozbil všechny modely. V kategorii vystřelovacích modelů vyhrála malá Žaneta Matesová se zapůjčeným modelem, když na začátku soutěže byla smutná, že nemá „vystřelováka“ a s házedlem ji to moc nešlo. Druhý byl Ted Flandera a třetí Vladan Mates. Nejúspěšnější byli tedy kluci Flanderů, když získali jedno první, dvě druhá a dvě třetí místa. Jen tak dál kluci.

Mám radost, že se soutěž vydařila, počasí vyšlo a byla celkem velká účast. Děkuji soutěžícím za účast a všem pořadatelům a časoměřičům za pomoc s organizací. Další soutěž házedel a vystřelovacích modelů budeme pořádat v březnu 2024.

Výsledková listina:

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*